Den otevřených dveří ke svátku SUKOT

Svátek Sukot, známý také jako Svátek stánků, patří k nejradostnějším židovským svátkům a jeho hluboká symbolika nás vrací k biblickým příběhům.

Připomíná nám dlouhé a náročné putování Izraelitů po poušti, když po útěku z egyptského otroctví hledali svobodu v Zemi zaslíbené. Po celých čtyřicet let putovali s vědomím, že jejich přežití závisí na Bohu, který je vedl a ochraňoval.

Stánek (suka) symbolizuje dočasné obydlí, ve kterém Židé během tohoto putování přebývali, a také křehkost lidského života a důvěru v Boží ochranu. V Izraeli bývá zvykem spát po dobu svátků venku v suce (musí mít ve střeše otvor, kterým je vidět na hvězdy), v našich podmínkách to dokáží jen otužilci.

V této nelehké době, kdy se znovu zvedají vlny antisemitismu, jsme s radostí přivítali návštěvníky našeho Dne otevřených dveří, kteří projevili odvahu a solidaritu tím, že se k nám připojili i přes zvýšená bezpečnostní opatření.

Program zahrnoval prohlídku synagogy, kde se hosté mohli seznámit s architekturou a bohatou historií. Také jsme představili současný život Židovské obce Děčín a význam Vysokých svátků, mezi nimiž Sukot zaujímá své čestné místo. Návštěvníci měli možnost vyzkoušet si některé rituály.

V suce probíhala výtvarná dílna s malým pohoštěním, a to umožnilo návštěvníkům na vlastní kůži zažít ducha svátku. Velcí i malí se tak mohli podílet na výzdobě suky.

Kromě toho jsme uspořádali pro návštěvníky další výtvarný workshop uvnitř, pro děti členů (organizátorů akce) byla připravena krabice s legem, kde se překvapivě octly i děti návštěvníků, což sice nebylo záměrem, ale setkalo se s velkým úspěchem.

Využili jsme tuto příležitost, aby si mladí průvodci osvojili své první zkušenosti s prováděním. Jedná se o začátek velkého projektu Mladí průvodci, který by měl být plynulým přechodem našich dětí k dospělosti a samostatné práci v obci, kdy už rodinné komunitní aktivity pozbydou na atraktivitě. Následná reflexe ukázala, jak dokáží být angažovaní a kritičtí, když jim dáme hlas. Jsme velmi hrdí na to, že zvládli výklad v rodné češtině, dále angličtině, francouzštině a němčině. Přesto si jsme vědomi toho, že je třeba ještě na projevu některých z nich zapracovat.

Velký dík patří všem organizátorům a organizátorkám, kteří pomohli tento den připravit. Zvláštní poděkování patří Policii ČR z Územního odboru Děčín za zajištění bezpečnosti, aby vše proběhlo v klidu a důstojně.

5 listopadu, 2024